Csináld magad riasztó vs. profi riasztó rendszer
Szakmán kívüli szerelők és egyéb elektronikai szerelők által ajánlott és telepített, olcsónak és megbízhatónak mondott rendszereknél a valós biztonság csupán illúzió és (károsan) hamis biztonságérzetet kelt. Riasztó szerelést és más elektronikus vagyonvédelmi eszköz szerelését csak vizsgázott és megfelelő képesítéssel rendelkező riasztó szerelő végezheti. Nyilván az ismerős villanyszerelő is feltudja szerelni a riasztórendszerünket, de például a távfelügyeleti felcsatlakoztatást, például csakis regisztrált vagyonvédelmi rendszer szerelő végezheti, aki kapcsolatban áll az adott távfelügyeleti központtal, és hivatalos telepítési engedéllyel rendelkezik.
"Szereld magad kész riasztórendszerek olcsón"
Ide tartozik a különböző "szereld magad" riasztó rendszerek, amik általában vezeték nélküliek, és olcsó, gagyi modulokból épülnek fel, nélkülöznek mindenféle biztonsági és biztosító előírást (MABISZ), áruk nem sokkal kedvezőbb mint egy profi szakember által telepített riasztó rendszer. Nyilván áruk kedvezőbb, és "megspóroljuk" a telepítési költséget, valamint nem jár felfordulással...
De ha egyszer baj lesz? Akkor vajon megvéd minket?
Valószínűleg, nem, legalábbis nem úgy, ahogy azt mi elterveztük, egy minőségi rendszer beépített szabotázs védelemmel van ellátva, akkumulátorról és hálózati áramról üzemel, és minimális a téves riasztás aránya, hiszen érzékelői több tényező együtt állása esetén generálnak riasztást. Egy normál mozgás érzékelő ára, 5-10ezer forint, egy olcsó "csináld magad" riasztó, 30-40 ezer, akkor vajon minőség anyagokból, és alkatrészekből épülhet fel? Hát sejthetjük, hogy silány, éppen hogy csak a legszükségesebb elemek vannak benne. Ezért nem győzöm hangsúlyozni, a riasztó szerelés, csakis kizárólag erre szakosodott szakemberre bízzuk, a vízszerelővel sem festetjük ki a szobát, de a festő sem szereli meg a villanysütőnket.